Først ble det oppskriftsmessige seire 3-0 til Kina mot Romania og Japan mot Tyskland i dameklassen. Dette blir den sjette lagfinalen på rad for de japanske kvinnene. Uansett sterkt av Europa å ha to lag i semifinalene.
For herrene tok Japan seg også til finalen uten å måtte ta ut alt mot Taiwan. Det skulle vise seg at arrangørene hadde «saved the best for last» som man sier her. Kina-Frankrike ble etter min mening ei forestilling som skriver seg inn i historien som en av de aller, aller beste lagkampene som noen gang er spilt.
Dette var de to lagene som møttes i finalen for to år siden, da Kina vant 3-0. Franskmennene har tatt steg siden den gang, og Kina har vist svakheter i mesterskapet, med to tap innledningsvis mot Sverige og Sør-Korea. Det skulle vise seg å være betydningsløst.

MUNTER PASSIAR: Nina, Jan, Christian og Charlotte var klare for å se seminfinalen mellom Kina og Frankrike. «Frankrike vinner!», spådde den grønlandske landslagstreneren (foto: Kevin Johansen)
Mange har følt at VM har gått litt på tomgang til tider. Nå skulle jubileumsmesterskapet vise seg fra sin aller beste side. En stappfull Wembley OVO Arena skapte ei fantastisk ramme og stemningen var elektrisk allerede før kampen begynte. Kineserne var i klart flertall, men også franskmennene hadde sine fans på tribunen.
Nathanaël Molin hadde tatt en virkelig pokersjanse ved å sette opp Flavien Coton som toer, som dermed ble den spilleren som både skulle åpne ballet mot Wang Chuqin og spille en eventuell avgjørende femte-kamp mot Lin Shidong. Med andre ord ble Alexis Lebrun, regjerende Europa-mester og Europa Topp 16-vinner, satt opp som treer. Det sier litt om styrken i det franske laget.
Coton har spilt svært godt her i London, men for en 18-åring er en semifinale mot Kina noe ganske annet enn han er vant til. Det var likevel null respekt, og han ga Chuqin en skikkelig fight, med 8-11-tap i avgjørende. Denne kampen kunne gått begge veier. 13-15, 13-11og 11-9 i de tre første settene og 2-1-ledelse til den unge franskmannen sier litt om hva han presterte.
Felix Lebrun har egentlig ikke vært så sterk mot kineserne i tidligere kamper, men slo ut Lin Shidong så klart som 3-0 før broren, Alexis, skulle ut mot Liang Jingkun. Den eldste Lebrun var helt suveren i de to første settene, og man kunne begynne å håpe på Frankrike i finalen. Jingkun har heller ikke vært så mentalt sterk i så viktige kamper tidligere, men her jobbet han seg virkelig tilbake. Kineseren tok de tre neste settene og da gikk lufta litt ut av et fransk lag som virkelig hadde bydd kineserne opp til kamp.

FIGHTET HARDT: Felix Lebrun ga alt mot Chuqin, men tapte (foto Kevin Johansen)
I det som skulle vise seg å bli kveldens siste kamp tapte Felix mot Chuqin til tross for iherdig innsats, men etter hvert tydelig frustrasjon fra franskmannen. Kampen varte i fire timer, og for de som ikke har sett den enda, bør man hente den opp på youtube, dette var bordtennis av absolutt toppklasse!

FOR EN KAMP! En godt tapet Wang Chuqin måtte ta ut absolutt alt for å hente hjem sine to kamper mot Frankrike (foto: Kevin Johansen)
Felix Lebrun var langt nede etter tapet. Han slo seg selv flere ganger i hodet med racketen og måtte trøstes av Simon Gauzy. Han møtte ikke opp i mixed zone.

LANGT NEDE: Felix Lebrun var slettes ikke fornøyd med bronse i VM (foto Kevin Johansen)
En mer fattet Flavien Coton tok seg imidlertid god tid til journalistene.

FRANKRIKES NYE STJERNE: Flavian Coton har spilt på seg mye selvtillit, og er en spiller vi vil se mye til framover (foto: Kevin Johansen)
Flavien, vi spådde før VM at du kunne bli en av de store profilene i London. Hva syns du selv om spillet ditt?
-Jeg er fornøyd med spillet, og så skulle jeg gjerne vunnet i dag. Jeg har ihvertfall vist at jeg kan kjempe mot de aller beste. Det er likevel vanskelig å være fornøyd når vi taper. Jeg hadde noen sjanser jeg ikke kvitterte ut i kampen.
Du er kun 18 år, og settes opp i åpningskampen mot Wang Chuqin. Var du nervøs utpå der?
-Det er klart man blir litt nervøs i en slik kamp, men jeg syns ikke det gikk ut over spillet mitt.
Jeg tror du vil være topp 10 i verden i løpet av dette året. Neste år er det individuelt VM i Kazakhstan. Hva er dine ambisjoner der?
-Det er for tidlig å si noe om VM neste år. Jeg klarer ikke å tenke på det akkurat nå.
Vi snakket også med den franske landslagstreneren:

FRANKRIKES TRENER: Nathanaël Molin så mange lyspunkter i kampen (foto: Kevin Johansen)
Nathanaël, dere gir kineserne skikkelig fight. Er du fornøyd med kampen?
-Jeg er stolt over hvordan guttene mine framstår. Det ble naturligvis ingen enkle kamper i dag, det visste vi jo.
Dere var i finalen mot kineserne for to år siden, i dag taper dere i semifinalen, men jeg syns dere er mye nærmere Kina nå.
-Ja, vi har tatt innpå Kina hver måned. Som du sier er vi nærmere nå.
Tror du dere kan slå Kina i lag-VM om to år?
-Vel, vi har flere unge spillere på vei opp. Vi vet ikke hvem Kina har om to år, men fortsetter framgangen kan vi absolutt vinne. Det er imidlertid mye hardt arbeid som ligger foran oss.
Hvordan har spillerne dine det akkurat nå?
-Du vet, Felix spiller med mye intensitet, men følelsene er også litt utenpå han. Vi er tross alt franskmenn.
Simon Gauzy er en spiller som de siste årene har vært veldig god mot kinesere. Hvor vanskelig var det å ta ut laget i dag?
-Vi har gode spillere, men uttaket var min beslutning. Vi får aldri vite om det var riktig.
Kinas spillere var lite snakkesalige. Wang Chuqin svarte på ett spørsmål, før han løp fra mixed zone.

VISTE PRESSEN RYGGEN: Verdensener Wang Chuqin så ingen
grunn til å bruke mye tid med journalistene etter kampen
(foto: Kevin Johansen)
Det blir altså Kjna mot Japan i både herre- og kvinneklassen i VM. Kampene spilles søndag kl. 1100 og 1700 norsk tid. De kan ses på youtube.










