Bengt, helt innledningsvis, kan du si litt om hva jobben din i praksis går ut på?
-Det handler om å lede bordtennisforbundet på en god måte. Vi skal være en organisasjon som fungerer godt, både økonomisk, administrativt og sportslig. Vi holder budsjettene, og føler vi har ting under kontroll. Det får vi også tilbakemeldinger på fra NIF. Det hjelper at vi har en sunn og ryddig økonomi i NBTF, det sikrer også den sportslige satsingen. Jeg leder den daglige driften, men har en tett dialog med styret som er mine oppdragsgivere.
Sist sesong vant både Khai, Martin og Alexander internasjonale turneringer, para-landslaget leverer hele tida. Borgar spiller for en klubb som var både i Bundesliga-finalen og Champions League-finalen. Khai vant grunnserien i Pingisligan og er nå tatt opp på A-laget i Söderhamn fast. Borgar var i WTT-finale og slo Dimitri Ovtcharov i Bundesliga, Christine var i finalen i Pingisligan. Ser vi nå fruktene av arbeidet NBTF har lagt ned over tid for å ta steg internasjonalt?
-Ja, det vil jeg si. Paralandslaget viste vei med internasjonale toppresultater. Tidligere hadde vi også gode resultater med blant andre Geir og Istvan. Nå presterer vi igjen godt. Borgar, Martin, Khai og Martine gjør det bra. Nå kommer Felix (Lebrun) og spør Borgar om de kan slå inn under turneringer. Heldigvis har våre beste spillere gode klubber i Sverige og Tyskland å spille for, og det ser vi medfører at de tar steg internasjonalt.
Denne høsten reiser rekordmange norske spillere til Sverige for å satse på bordtennis. Mange av dem vil ikke kunne leve av bordtennis på ei god stund ennå. Hva kan forbundet gjøre for å hjelpe i denne situasjonen?
-Noen av spillerne har stipender som hjelper. Ellers er det nok foreløpig litt betaling fra klubber, og litt fra foreldre. Enkelte begynner å få avtaler de kan leve av i kombinasjon med studier.Det vi ellers ser som utfordringer er at vi gjerne skulle hatt spillere som begynner enda litt tidligere. Uansett er det bra at siden vi ikke har NTG så reiser mange av våre spillere til Sverige. Det gjorde Borgar også, og se hvor han nå spiller. Modellen vi har i dag ser ut til å fungere.
Khai opplevde å vinne ei internasjonal turnering på hjemmebane i sommer. Bør vi har flere internasjonale turneringer i Norge, og hvorfor bør vi i så fall det?
-NETU som Khai vant, er ei nord-europeisk turnering som går på rundgang. Neste år vil den avholdes i Estland. WTT fortsetter neste sommer i Norge, med svært god internasjonal deltakelse. Forbundstinget har signalisert at det skal arbeides for flere internasjonale arrangementer i Norge. Det er for å synliggjøre bordtennis her hjemme, og det kan gi bedre rekruttering til norsk bordtennis. Det er bra at spillerne våre får konkurrere på hjemmebane på høyt nivå. Det skaper også synergier rundt arrangement og frivillighet. Nå starter vi en prosess for å finne hvilke andre internasjonale arrangementer vi skal søke på. Det kan være EM senior individuelt eller lag, para-EM eller Ungdoms-EM. NETU for senior vil vi også få til Norge etterhvert, siden den går på rundgang mellom meldemslandene.
I STIGA-ligaen for herrer fikk vi en overraskende vinner. Jevnaker vant for første gang, etter imponerende spill. Begynner vi å få større bredde i toppen også i norsk klubbordtennis?
-Vi har hatt innleide svensker som har løftet nivået i norsk klubbordtennis. Det bidrar til å heve norske spillere også. Det er positivt med spenning rundt hvem som vinner. NBTF ønsker å få flere gode arrangementer i vår øverste liga. Uansett er det bar at det nå er flere serielag med enn noen gang før. Det liker vi. Breddedelen av seriespillet er veldig bra. Foreløpig har vi kanskje ikke fått større bredde i toppen, men kanskje er på vei dit?
Nedover i systemet er det en del klubber som sliter. Kunne NBTF vært mer rundt i klubbene og bidratt til utvikling og kompetanseheving?
-Ja! Men husk at alle klubber som ber om det får besøk av forbundsfolk som kan holde kurs eller samlinger gratis. Klubbene er det viktigste i norsk bordtennis. Vi kan tilby klubblederkurs, klubbtrenerkurs og andre kompetansehevende tiltak. Og vi har som sagt gjort det gratis. Det er veldig mye aktivitet i norsk bordtennis.
I sesongen er det turneringer hver helg ett eller flere steder. Det er veldig positivt, men samtidig har vi ganske få medlemmer, og vi risikerer faktisk å miste retten til å være eget særforbund om medlemstallet synker. Forbund med langt lavere aktivitet, f.eks. badminton, har mye flere medlemmer. Hvorfor gir ikke den høye bordtennisaktiviteten utslag på medlemstallet?
-Det er et veldig godt spørsmål som ingen av oss har et svar på. Vi har høyere budsjett enn badminton også. Medlemmer er det viktigste parameteret for økonomisk støtte til særforbund. Uansett, man kan spille turnering i Norge hver helg fra august til juni som du nevner, og det er bra! Ellers ser vi på hvordan vi kan nå nye grupper som medlemmer. Bordtennis for Parkinson-pasienter, gatebordtennis som vi hjalp til med sist helg, og andre tiltak kan bidra til en reell medlemsvekst. Gode arneaer, flere permanente bordtennishaller er viktig for å bli større som idrett i Norge. Det skjer mye her nå, vi har aldri hatt flere haller enn nå, og heller aldri hatt flere trenere. Mange klubber har også god økonomi takket være godt arbeid. Klubbene gjør en kjempejobb for å utvikle norsk bordtennis, det gjør meg stolt som gen.sek.
Paralympics i Paris var fantastisk for norsk bordtennis. Nå er det enda tre år til Los Angeles. Hvordan sikrer vi at para-stjernene våre fortsetter satsingen, og at vi utvikler enda flere som kan hevde seg internasjonalt?
-Vi jobber kontinuerlig med dette. Vi har ansatt Gard som ny landslagstrener. Fortsatt drar Tommy mye av lasset, så vi ønsker å tilrettelegge for han. Vi skal jobbe profesjonelt her, og Los Angeles er det allerede fullt fokus mot. Krizander, Nora og Jenny er i en spennende utviklingsfase. Vi kan ikke slappe av, for andre nasjoner satser knallhardt på para-bordtennis. Gard og Bastiaan jobber tett mot utøverne, Olympiatoppen og VI-stiftelsen for å sikre gode satsingsforhold for våre spillere.
Hva planlegges ellers av utviklingstiltak framover?
-Vi planleger er spennende seminar i Düsseldorf som kombineres med en Bundeliga-kamp. Målgruppe er enda ikke helt klart, men vi vil nå både trenere og ledere. Håper mange blir med på det! Så er det Sweden Tour, det nye konseptet som erstatter Norgescup. Det blir også et nytt opplegg rundt STIGA Norgescupfinalen, der vi satser på å få med de beste. STUPA begynner å gå seg til, men vi jobber kontinuerlig med det. Det skal være fullt oppe og gå i 2026. STUPA-folkene kommer til Norge igjen i september. Mange andre land bruker nå det samme programmet som oss nå. Vi har også en videobank med teknikkvideoer, her kan klubber og spillere gå inn og se. Dette er noe klubbene har etterlyst.
Til slutt, jobben som gen.sek. tar det meste av din tid. Hvis jeg ringer deg på kvelden er du nesten alltid tilgjengelig. Hva gjorde du da du hadde litt ferie i sommer?
-Det ligger i jobben som gen.sek. Man må egentlig være tilgjengelig 24/7. Dette er en livsstil og jeg har tross alt et stort engasjement for bordtennis. Ferien gikk mye med til å arangere WTT, det var mye etterarbeid med det. Håper det blir litt ferie til jul. Men jeg klager ikke. Jeg liker det jeg driver med.