Så vokste det opp et bordtennismiljø på fastlandssiden der Odd Handegård var den aller mest sentrale ildsjelen, og et par mil utenfor sentrum fikk man ei bordtennisgruppe i Ramfjord. På det meste var det hele åtte bordtennisklubber i Tromsø, og Odd Handegård var arkitekten i å samle miljøene i en felles paraply-klubb -Tromsø BTK med elitespillere, mens bydelene hadde sine klubber som farmerklubber. Denne ideen var det etterpå flere andre idrettslag i Tromsø som kopierte. Nils P. Fjeldstad ble Tromsø BTKs første leder, og hans sønn er nå aktiv i Oslo BTK.
Tromsø-spillere har til sammen vunnet et trettitalls NM-gull, med Bodil Bjørnå som den aller fremste med hele 13 gull. Ingvild Karlsen og Yngve Madsen har også vunnet en rekke gull, og i seriesammenheng er andreplassen i eliteserien (da det het 1.divisjon) i 1987-88 det beste klubben har gjort hittil.
Foto: Bjørn Helge Handegård
Ingvild Karlsen vant en rekke NM-gull og spilte på landslaget i flere år.
Etter en tid med noe lavere aktivitet enn tidligere, satser nå Tromsø Bordtennisklubb friskt igjen. Knut Rye Holmboe har tatt over som leder, og de satser på å rekruttere nye spillere. Fasilitetene er i boks. Tromsø BTK hadde den første 24-timers bordtennishallen i Nord-Norge, og disponerer derfor treningstider som de vil. Hallen var opprinnelig en dyrestall, og et enormt arbeid måtte gjøres før dette kunne bli en bordtennishall. Hallen åpnet i 1992. Den har de siste årene vist litt preg av tidens tann etter mange år uten oppgraderinger, og i sommer bestemte klubben derfor å gå for ei skikkelig modernisering av lokalene.
-Vi hadde sterk vilje for å skaffe triveligere og mer tidsriktige treningsfasiliteter, sier klubbens leder Knut Rye Holmboe. Vilje er en ting, men man må også ha evne til å gjøre dette. Vi var så heldig å ha en byggeleder i foreldregruppa, og han bisto enormt i prosjekteringen, forteller Rye Holmboe. Klubbens medlemmer sto på hele sommeren, og nå har vi en flott hall å trene i. Enkelte foreldre har brukt et ukesverk på å sy gardiner, vegger er reparert, alle flater malt og gulvet fikset. Dugnadsinnsatsen har vært stor blant klubbens medlemmer. I dette lokalet skal også foreldre føle seg velkomne. Vi trenger dem for å drive klubben, slår klubblederen fast.
Foto: Kevin Johansen
De tre siste lederne av klubben, og alle sitter fortsatt i styret. Fra venstre: Nyvalgt leder Knut Rye Holmboe,
Erik Eidesen som var leder fra 2006 til 2024, og Jonny Ternlind som satt som leder fra 1995 til 2006
Media har vært på besøk og gitt god omtale i lokalavisene under den offisielle kick off´en vi arrangerte, fortsetter klubblederen.
Foto: Kevin Johansen
Fullt hus på treningene i Tromsø BTK (bildet publiseres med aktivt samtykke fra foresatte til de mindreårige)
Hvilke andre grep har dere gjort for klubben?
-Ny nettside har vi også utarbeidet, og vi har bygget en hel organisasjon som fungerer. Rekrutteringsstrategien skal realiseres, og vi har landet sponsorer som bringer penger i klubbkassa. Nå skal vi ut til skoler for å gjøre oss mer kjent, og rekruttere nye spillere som forhåpentligvis skal kjempe for NM-medaljer om en del år. Vi har restaurert et sosialrom der spillere kan slappe av og møtes utenom treningene. Mediearbeidet vil systematiseres og vi tenker rekruttering også på ledersiden. To av de yngre spillerne deltar på NBTFs program for å utdanne yngre trenere. Vi vil også være representert på Barnas idrettsdag, og i det hele tatt være mer synlig i bybildet i Tromsø.