Bordtennis / Seriespill / Nyheter 2025-2026 / En spennende første seriehelg i Stiga-Ligaen er over
Foto: B-72
Foto: B-72

En spennende første seriehelg i Stiga-Ligaen er over

Årets Stiga-Liga er i gang og det var mye godt spill, mange spennende kamper og tidvis svært god stemning i hallen

Høyt nivå og mange gode kamper

Etter første serierunde er det ingen tvil om at årets serie blir svært jevn! Det er flere lag som kan kjempe i toppen og det kan hende vi får flere overraskende resultater i løpet av sesongen.

Alexander Klerck Fransson ETTU.jpg

Fornebu spilte godt og dro i lang alle seirene denne helgen. Spesielt bemerkelsesverdig var 6-0 seieren mot Laksevåg. Fornebu stiller sterkere i år enn i fjor, da Alexander Klerck Fransson har løftet seg et hakk spillemessig. Dersom Fornebu skal kunne true Jevnaker og Notodden er det viktig at de biter godt fra seg i enerposisjon.

Jevnaker stilte med lang fra sitt beste lag. Wang Zengyi og Anders Eriksson var ikke med på laget denne helgen. Det gjorde at guttene fra Hadeland hadde større problemer enn ventet, og det ble både tap mot Notodden, og uavgjort mot Snarøya og Stord. De er uansett kapable til å stille et vesentlig bedre lag, som etter all sannsynligvis vil sikre sluttspillplassen.

Notodden nyter godt av å ha den polske storspilleren Piotr Chodorski på laget. Piotr spiller utradisjonelt og spektakulært, og har en spesiell evne til å sette motstanderen ut av balanse. Notodden slo Laksevåg 6-3 i et spennende oppgjør søndag morgen, men mot B-72 ble det uventet hard motstand. B-72 vant begge doublene la med det grunnlaget for å slå Notodden 6-4.

Laksevåg BTK.jpg

Laksevåg fikk det relativt tøft i helgen. 0-6 tap mot B-72 og 3-6 tap mot Notodden var ikke som ønsket. Sluttspillplassen er derimot innen rekkevidde, men det avhenger sannsynligvis av kampene som skal spilles mot B-72.

B-72 var imponerende i siste kamp mot Notodden, og har all grunn til å være fornøyde med helgen. Det er moro å se at ungdommene fra B-72 begynner å bite godt fra seg, og det er grunn til å tro at de kommer til å bli enda bedre gjennom sesongen. Av overraskende resultater kan Sebastian Konows seier mot sin navnebror Sebastian Flaaten nevnes. Dette var svært imponerende av Konow.

Stord hadde et greit comeback i Stiga-Ligaen. Spesielt 6-2 seieren mot Snarøya var sterk, men mot de beste lagene som f.eks. Fornebu blir det vanskelig for laget fra Øyo. Det blir spennende å se om Stord fortsetter med samme mannskap, eller om de henter inn forsterkninger til jul. Dersom de gjør det kan de true de fleste lagene.

Snarøya nådde ikke helt opp denne helgen. De kapret ett poeng mot Jevnaker, men utenom det ble det tap. Kombinasjonen ungt pågangsmot, og eldre pågangsmot og rutine vil kanskje vise deg enda bedre utover i sesongen.

Harestua fikk det vanskelig. Nivået i serien i år er sannsynligvis for høyt til at Harestua skal klare å få noen poeng, men de kjemper uansett hardt og gjør sitt beste. Spillegleden er også på topp, og det er moro å se!

Årets utgave av Stiga-Ligaen blir svært spennende og spektakulær. Det er mange år siden vi har sett like sterke lag i toppen. Fjorårsvinner Jevnaker er enda sterkere i år, etter at de sikret seg Wang Zengyi på laget. Han er norsk spiller, og med Anders Eriksson og Elliot Lundqvist i tillegg til Zengyi, vil det være få, om noen, lag som kan true Jevnaker.

Nummer 2 fjorårets sesong, Notodden, er sannsynligvis den største utfordreren. Med Piotr Chodorski, Charlie Widing, og nyervervelsen Felix Thomassen på laget, er ikke Notodden noen lettvekter i år heller.

Fornebu BTK.jpg

Fornebu er også sterke med sitt vante lag. Dersom Alexander Klerck Fransson slår godt fra seg i førsteposisjon, har også Fornebu mulighet til å lukte på edelt metall.

Laksevåg er også i år å regne med i medaljekampen. Etter mange seriegull på rad, ble seiersrekken brutt i fjor, og bergenslaget er hevngjerrig. Nytt av året er at Magnus Holm har meldt overgang til Laksevåg etter at Nidaros trakk laget sitt.

B-72 er heller ikke et lag man skal kimse av. Martin Frøseth representerer B-72 i seriespillet, og sammen med en Mathias Halvorsen som har hatt stor forbedring de senere årene, blir det spennende å se hva lørenskoglaget får til.

Stord må også regnes med. Roger Andersson må man alltid se opp for, og han kommer til å plukke mange kamper i år også. I tillegg har de fått Petter Fleischer fra Nidaros med på laget, som kan plukke mange kamper nede. Hvis i tillegg Thomas Låte er i god form, kan Stord bli farlige.

Snarøya.jpg

Snarøya består også i år av de unge og lovende fra Fornebu. Spillerne begynner å bite godt fra seg og tar stadig gode seire, både i Norge og Sverige. Når ungt pågangsmot kombineres med Pål Guttormsens erfaring, er det rett og slett en spennende miks, som absolutt kan overraske positivt i enkeltkamper.

Harestua var kanskje seriens gladeste lag i fjorårets sesong. Til tross for at det ikke ble toppresultater var det alltid fightervilje og god stemning. Kanskje de klarer å krige seg til noen overraskende resultater i årets sesong?

STIGA IDRETTSBUTIKKEN.NO VT Profilering Cara AS Thon hotell Kongsberg DNV Norsk tipping Allard Support for Better Life AB ecura