Bordtennis / Nyheter / 2025 / VM i Qatar: Borgar utslått til tross for storspill
Foto: Kevin Johansen
Foto: Kevin Johansen

VM i Qatar: Borgar utslått til tross for storspill

I andre runde i VM møtte Borgar Haug den nigerianske spilleren Quadri Aruna, som har deltatt i fire OL, og har vært i kvartfinalen i VM. De sier seg selv at dette kom til å bli en ekstremt tøff kamp for Borgar.

Det var likevel en veldig motivert og konsentrert nordmann som møtte ved bord 8 i storhallen på Qatar University. Det var ingen tegn til respekt for motstanderen, men afrikaneren tok første sett 11-7. I neste sett lyktes Borgar veldig godt med angrepsspillet, spesielt i forehand. Aruna slet med å forsvare seg, og så tidvis ut til å ikke henge helt med tempomessig heller. Borgar tok settet med klare 11-3. Nå var det liv i kampen, og Borgar hadde allerede vist at han virkelig kan presse de fremste spillerne i verden.

I tredje slo Aruna tilbake med 11-8, men Borgar viste ingen tegn til å gi seg og tok det fjerde med samme sifre. Her vant Borgar flere poeng med backhand-angrep, og han hadde så mye variasjon i spillet at Aruna tidvis kom helt bakpå.

Femtesettet skulle dessverre bli skjebnesvangert. Borgar åpnet veldig godt, fikk en 4-0-ledelse, før Aruna tok sju på rad: Borgar kjempet seg tilbake og det ble 7-6, men afrikaneren var heldig på et par baller og settet endte 7-11. I sjette tok Borgar på ny ledelsen, etter ei veldig god åpning av settet. Han angrep mot Arunas backhand, som igjen slet med tempoet. Så er det slik at afrikaneren er 14 år eldre og i disse viktige fasene av kampen har han mer erfaring. Aruna jobbet seg tilbake og fikk matchball 10-9. Her viste Borgar nok en gang enorm mental styrke. Det ble den beste ballen i kampen, en skikkelig rallye der nordmannen angrep og angrep, han holdt ikke igjen på noe selv om det var matchball mot. Innsatsen ble belønnet med poeng, men dessverre tok Aruna de to neste og vant dermed kampen 4-2. For å illustrere hvor jevnt det egentlig var, Aruna vant totalt 56 poeng i kampen, Borgar vant 54.

Å tape en slik kamp er naturligvis veldig bittert for Borgar, men den innsatsen han viste, og kvaliteten i spillet, var på et slikt nivå at det ikke er noen grunn til å være skuffet for lenge. I VM spiller han mot en som er ti år eldre og en som er 14 år eldre. De har mye mer erfaring. Borgar har tydelig forbedret seg bare siden EM i Linz som kun er vel et halvt år tilbake i tid. Han har mye å se fram til på mesterskapsfronten i årene som kommer.

Vi snakket med Tickan etter dagens kamp:

Tickan, det var en veldig god prestasjon av Borgar i dag, mot en tøff motstander.

-Ja, mot en så god spiller som Aruna må man spille på det absolutt høyeste nivået for å kunne henge med. Borgar spilte på et slikt nivå i store deler av kampen.

Hva var det som avgjorde at dette til slutt gikk i afrikanerens valør?

-Femte-settet var sentralt. Borgar hadde ledelsen, men Aruna kom inn i kampen igjen. Der er i slike perioder av en kamp at den ekstra rutinen han har, hjelper. De er så gode når det blir tett og jevnt.

Det er jo likevel ingen tvil om at Borgar gjorde en veldig, veldig god kamp?

-Borgar spilte veldig bra. Det jeg er fornøyd med er at han byr opp til kamp. Aruna må virkelig slite for å vinne denne kampen. Vi så også på måten han jubler etter å ha vunnet, at dette satt langt inne for han.

Hva vil du totalt si om Borgars innsats i Qatar?

-Borgar gjør et godt mesterskap. I den første kampen henter han inn et underlege, og det var veldig sterkt. I dag hang han veldig godt med en høyere ranket spiller.

Jeg mener at han har tatt ytterligere steg bare siden sist EM i Linz, og det er bare vel et halvt år siden. Hva syns du?

-Ja, Borgar har tatt steg. Han jobber veldig godt i klubben. Spesielt den siste måneden syns jeg han har gjort mye bra på trening.

Hvordan ser du for deg de neste årene til Borgar?

-Det er viktig at han fortsatt har ork for å trene knallhardt og fokusere på forbedringer. Det krever enormt mye av en person å konkurrere og trene på dette nivået. Han er enda ung, kun 22 år. Borgar vil trolig være på topp når han er 28-30 år.

Så vi kan ha mye å se fram til med Borgar og det norske landslaget i årene som kommer?

Ja, absolutt. Men det krever også enormt mye, som sagt. Han og de andre på landslaget har fortsatt veldig mye hardt arbeid foran seg.

-Jeg har sett deg på benken i mange mesterskap nå. Du ser veldig rolig ut, men hvordan er det egentlig inni deg?

-For å være ærlig er jeg veldig nervøs og spent, spesielt når det blir tette kamper som i dag. Men som coach er det viktig å holde roen. Hvis jeg framstår nervøs, vil det kunne smitte over på spilleren. Man skal som coach bidra til at spilleren presterer godt og føler seg trygg i rollen, ikke stresse han opp.

Hva gjør dere nå, der nede?

-Borgar reiser hjem onsdag. Jeg blir noen dager til som kommentator for SVT.

Vi takker Tickan for innsatsen, i det som var hans 53. mesterskap som spiller eller coach!

Neste år er det EM i Slovenia.

Foto: Kevin Johansen

Her spiller Borgar mot Darko Jorgic under EM i Linz. Neste år spiller Jorgic på hjemmebane

 

Deretter blir det VM i 2027. her konkurrerer Brasil, Frankrike, Kina, Kazakhstan og USA om mesterskapet. Frankrike er en sterk kandidat både på grunn av det fantastiske arrangementet de hadde under sist OL, men også fordi forbundet fyller 100 år i 2027, og satser mye på å vise seg fram internasjonalt. Blir de tildelt mesterskapet skal det arrangeres i Montpellier, det Lebrun-brødrene bor og trener.

Ellers har det allerede blitt noen sensasjoner i VM. Tom Jarvis slo Dang Qui som var 10-seedet 4-3 i andre runde. I den kampen var det for øvrig tyskeren som vant flest poeng.

Foto: Kevin Johansen

Dang Qui røyk ut mot Tom Jarvis i andre runde i VM. Her fra kamp mot Alexis Lebrun i Champions League

 

Borgars kommende lagkamerat i Borussia Düsseldorf, Khanak Jha, ledet 3-0 i sett mot Eduard Ionescu, men tapte 3-4. Dimitri Ovtcharov som har spilt så godt i Bundesliga denne sesongen, ble syk og måtte trekke seg fra singelklassen i VM. En spiller som ofte har flaksen med seg i mesterskap er belgieren Martin Allegro. Han fikk den aller siste plassen i Paris-OL, og her i VM vil han ikke møte en seedet spiller før tidligst i fjerde runde, hvis han tar seg dit.

VM i Qatar fortsetter fram til 25. mai. Følg med på WTTs youtube-kanal!

Foto: Kevin Johansen

Det har vært en del snakk om de rosa bordene i VM. Her ser vi et liknende bord, fra OL.

STIGA IDRETTSBUTIKKEN.NO VT Profilering Cara AS Thon hotell Kongsberg DNV Norsk tipping Allard Support for Better Life AB ecura