Information

Pictures from the event

North European Championship 2016

Time schedule

TIME 09:15 12:15 15:30 18:30
Table 1 Pool 1, mens team Pool 1, mens team Pool 1, mens team
Table 2 Pool 1, mens team Pool 1, mens team Pool 1, mens team Semi final 1,
mens team
Table 3 Pool 2, mens team Pool 2, mens team Pool 2, mens team Semi final 2,
mens team
Table 4 Pool 2, mens team Pool 2, mens team Pool 2, mens team Pool 1,
women team
Table 5 Pool 1, women team Pool 1, women team Pool 1, women team Pool 1,
women team
Table 6 Pool 1, women team Pool 1, women team Pool 1, women team
TIME 09:00 12:00 12:30 13:15 14:00 14:30 15:15 15:45 16:15 16:45 17:30
Table 1 Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Men double 1/8 Men double 1/8 Men single 1/8 Men single 1/8
Table 2 Final, mens team Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Mix 1/4 Men double 1/8 Women double 1/8 Men single 1/8 Men single 1/8
Table 3 Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Mix 1/4 Men double 1/8 Women double 1/8 Men single 1/8 Women single 1/8
Table 4 Pool 1, women team Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Mix 1/4 Men double 1/8 Women double 1/8 Men single 1/8 Women single 1/8
Table 5 Pool 1, women team Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Mix 1/4 Men double 1/8 Women double 1/8 Men single 1/8 Women single 1/8
Table 6 Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16 Men double 1/8 Women double 1/8 Men single 1/8 Women single 1/8
B-hall 1 Mix 1/16 Men single 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16
B-hall 2 Mix 1/16 Men single 1/16 Mix 1/8 Women single 1/16
TIME 18:15 19:00 19:30 20:00 20:45
Table 1
Table 2 Men double 1/4 Women double 1/4 Men single 1/4 Women single 1/4
Table 3 Women single 1/8 Men double 1/4 Women double 1/4 Men single 1/4 Women single 1/4
Table 4 Women single 1/8 Men double 1/4 Women double 1/4 Men single 1/4 Women single 1/4
Table 5 Women single 1/8 Men double 1/4 Women double 1/4 Men single 1/4 Women single 1/4
Table 6 Women single 1/8
B-hall 1
B-hall 2
TIME 10:00 10:45 11:45 12:30 13:15 14:15
Table 1 Mix semi Men double semi Men single semi Mix final Men double final Men single final
Table 2 Mix semi Men double semi Men single semi Women double final Women single final
Table 3 Women double semi Women single semi
Table 4 Women double semi Women single semi

Program

Program-picture-new

Statistics

Participants (by country)

  • Iceland
  • Estonia
  • Sweden
  • Finland
  • Lithuania
  • Denmark
  • Greenland
  • Norway
  • Latvia

Participants

Norway

Sweden

Denmark

Finland

Iceland

Lithuania

Greenland

Estonia

Latvia

Players Type World ranking
Ilka Doval Woman player  399
Rebekka Carlsen Woman player  491
Anna Grutle Aasebø Woman player  471
Nora Bagner Nilsen Woman player  516
Sarah Horgen Woman player  718
Marte Grutle Aasebø Woman player  NO
Maja Haugen Gjelle Woman player  NO
Anne Sophie Kalvatn Woman player  NO
Magnus Bolstad Holm Man player  NO
Eskil Lindholm Man player  483
Marcus Wærstad Man player  592
Fredrik Meringdal Man player  712
Vegard Sandberg Man player  NO
Borgar Haug Man player  827
Adrian Wetzel Man player  883
Sondre Berner Man player  924
Bengt Paulsen Man coach
Jaroslaw Lowicki Man coach
Sindre Åteigen Man coach
Marcus Gustafsson Man coach
Maciej Pietkiewicz Man coach
Erik Lindholm Man delegate
Players Type World ranking
Erika Fronth Woman player  403
Tilda Johansson Woman player  295
Jennifer Jonsson Woman player  288
Filippa Bergand Woman player  333
Oscar Perman Man player  NO
Alexander Franzén Man player  NO
Jonas Stener Man player  NO
Simon Berglund Man player  NO
Kim Nylander Man coach
Tobias Bergman Man coach
Mikael Peterson Man delegate
Malin Karlsson Woman delegate
Players Type World ranking
Stefanie Christensen Woman player  348
Nicoline Koefoed Woman player  544
Sophie Walløe Woman player  606
Sofie Egeholt Woman player  598
Anders Lind Man player  400
Andreas Dilling Man player  390
Kasper Rasmussen Man player  NO
Preben Larsen Man coach
Nick Ilsø Man coach
Peter Sundbæk Man delegate
Fru Sundbæk Woman guest
Players Type World ranking
Miikka O´Connor Man player  591
Samuli Soine Man player  479
Otto Tennilä Man player  548
Anna Kirichenko Woman player  445
Jannika Oksanen Woman player  NO
Annika Lundström Woman player  449
Mattias Bergkvist Man coach
Johanna Schüpbach Woman coach
Esko Heikinen Man delegate
Players Type World ranking
Magnús J Hartarsson Man player  NO
Magnús G Ulfarsson Man player  NO
Kári Ármannsson Man player  NO
Berglind Ó Sigurdjóndóttir Woman player  NO
Sigrún E Urbancic Woman player  NO
Kolfinna B Bjarnadóttir Woman player  NO
Kristján V Haraldsson Man coach
Einar Geirsson Man coach
Matthias Stephensen Man delegate
Árni Siemens Man delegate
Players Type World ranking
Alfredas Udra Man player  342
Arnoldas Domeika Man player  NO
Matas Vilkas Man player  NO
Raimondas Jackevicius Man coach
Kristina Juknyte Woman delegate
Players Type World ranking
Ivik Nielsen Man player  NO
Aqqalu Nielsen Man player  NO
Poul Petersen Man player  NO
Tommy Jørgensen Man coach
Players Type World ranking
Airi Avameri Woman player  360
Vallot Vainula Man player  312
Jaan Härms Man umpire
Players Type World ranking
Gints Eihmans Man player  NO
Olegs Kartuzovs Man player  391
Leonids Maslovs Man player  621
Antra Vinerte Woman player  NO

List of participants

Entries per association

Sports arena

Stiga National Table Tennis Center
Forneburingen 300, 1364 Fornebu

Hotel

Scandic Fornebu
Martin Linges vei 2, 1364 Fornebu

Directions-fornebu
NOK - Norwegian Krone
EUR
9,32
DKK
1,25
SEK
0,98